Wykonujemy świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2014r. o charakterystyce energetycznej budynków. Jest to dokument, który określa wysokość zapotrzebowania na energię budynku lub lokalu w związku z jego użytkowaniem, tj. energii potrzebnej na cele ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia, a w przypadku nieruchomości niemieszkalnych także na cele oświetlenia.
Zgodnie z polskimi przepisami prawa właściciel lub zarządca, który zbywa na podstawie umowy sprzedaży budynek lub lokal, a także wynajmuje taką nieruchomość, zobowiązany jest zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Z obowiązku sporządzenia dokumentu ustawodawca zwalnia niektóre nieruchomości. Świadectwo jest również potrzebne na cele termomodernizacji budynków. Jeśli nie jesteś pewien czy dla twojej nieruchomości wymagane jest sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej skontaktuj się z nami.
Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dostosowujemy zakres do Państwa potrzeb oraz do posiadanej dokumentacji nieruchomości. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

FAQs
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej pokazuje jaką efektywnością energetyczną cechuje się dana nieruchomość. Jest dokumentem, który określa wysokość zapotrzebowania na energię budynku lub lokalu w związku z jego użytkowaniem, tj. energii potrzebnej na cele ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia, a w przypadku nieruchomości niemieszkalnych także na cele oświetlenia.
Dla jakich nieruchomości należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo jest wymagane dla nieruchomości budynkowych i lokalowych, które są zbywane na podstawie umowy sprzedaży lub wynajmowane, nie ma znaczenia w którym roku został wybudowany budynek. Ustawodawca przewidział nieliczne zwolnienia z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, są to m.in. zabytki, budynki przemysłowe i gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50m2 czy domki letniskowe, użytkowane krócej niż 4 miesiące w roku.
Obowiązek załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej mają również inwestorzy, który składają zawiadomienie o zakończeniu budowy lub składają wniosek o pozwolenie na użytkowanie budynku. Ponadto świadectwo sporządza się oraz umieszcza w widocznym miejscu budynku o powierzchni użytkowej powyżej 250m2 zajmowanych przez organy administracji publicznej oraz powyżej 500m2 w budynku, w który są świadczone usługi dla ludności.
Jaki jest cel wykonywania świadectw?
Wymóg sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej wynika z przepisów prawa europejskiego, a jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie efektywności energetycznej budynków. Wskaźniki zapotrzebowania na energię, określone w świadectwie, pozwalają na oszacowanie ilości oraz kosztów rocznego zużycia energii w danym budynku lub lokalu.
Przez jaki okres czasu jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo jest ważne 10 lat z zastrzeżeniem, że w nieruchomości nie przeprowadzono robót remontowo-instalacyjnych, które wpływają na stopień zużycia energii. Są to np. prace polegające na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła). W przypadku dokonania takich zmian dotychczasowe świadectwo traci ważność.
Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej?
Zgodnie z polskimi przepisami prawa świadectwa mogą wykonywać jedynie osoby uprawnione, wpisane do centralnego rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, który jest prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wpis do rejestru można zweryfikować na stronie internetowej ministerstwa.